Živočíchy v Tatranskom národnom parku je možné stretnúť kdekoľvek. Územie má členitý reliéf a pestrá paleta biotopov dáva príležitosť pre život rôznych spoločenstiev. Domov tu má aj šesť druhov bezstavovcov, päť druhov plazov, 102 druhov hniezdiacich vtákov a tiež aj 14 druhov cicavcov.
Z bezstavovcov a stavovcov sú to skokan zelený, skokan hnedý či vretenica severná. Medzi druhy živočíchov, ktoré sú rozšírené hornej hranici lesa patria hraboš snežný alebo piskor vrchovský.
Pre Tatry je typická a charakteristická zložka alpínska, ktorú tvorí svišť vrchovský tatranský, kamzík vrchovský tatranský a rôzne druhy ulitníkov, pavúkov alebo hmyzu. Domov tu majú chránené druhy chrobákov ako fúzač zemolezový aj motýle. Z rýb prevláda pstruh potočný a hlaváč pásoplutvý.
Na Štrbskom plese je zaznamenaný výskyt geneticky čistej populácie síh maréna. Z vtákov dominuje pinka obyčajná a z ohrozených druhov dravých operencov je to orol skalný, orol krikľavý, sokol myšiar či výr skalný. Z veľkých šeliem tu žijú medveď hnedý, rys ostrovida a vlk dravý. Vo vodných tokoch loví vydra riečna.
Podhorský vegetačný stupeň, ktorý tvoria najnižšie územia obývajú napríklad hraboš poľný, zajac poľný, jarabia poľná či sokol myšiar.
Kamzíka vrchovského tatranského na Slovensku je možné vidieť iba v Tatranskom národnom parku a v Národnom parku Nízke Tatry. Žijú spoločenským spôsobom života. Dospelý kamzík má do 50 kilogramov. Ruja prebieha v novembri až začiatkom decembra. Mláďatá sa rodia koncom jari.
Dva razy ročne zamestnanci TANAP-u a Správy TANAP-u spoločne s dobrovoľníkmi robia takzvanú inventúru kamzíkov a zvieratá počítajú.
Svišť vrchovský tatranský žije tiež spoločenským spôsobom života, svište vytvárajú kolónie. Žijú v pásme holín a skalných sutín nad kosodrevinou. Iba počas vegetačného obdobia si dokážu vytvoriť dostatočné tukové rezervy, tie im následne umožňujú prežiť zimné obdobie.
Dospelý jedinec dosahuje na konci leta hmotnosť šesť kilogramov. Na zimu sa ukladajú na spánok na šesť až sedem mesiacov. Počas zimného spánku im klesá frekvencia srdca a tiež aj telesná teplota.
Medvede hnedé vo Vysokých Tatrách ukončia zimný spánok koncom februára až začiatkom marca. Na jar potom konzumujú akúkoľvek dostupnú potravu. Teritórium si označujú záhryzmi do stromov. V polovici apríla postupne opúšťajú brlohy aj medvedice s mláďatami. V letnom období celé rodiny ale aj samotári schádzajú miesta s dostatkom rôznych plodov.