Medzi ohrozené druhy, ktoré žijú na Slovensku patrí aj kaňa popolavá. Za posledných 40 rokov vyhynulo až 88 percent veľkých vodných živočíchov na celom svete, patria k nim i dunajské jesetery. No problémy majú vtáky, či hmyz.
V Európe kaňa popolavá žije v Rusku, v Bielorusku, Poľsku, Nemecku vo Francúzsku a i v Španielsku. Na Slovensku hniezdi najmä na Východoslovenskej nížine a Podunajskej nížine a na priľahlých pahorkatinách. Výnimočne hniezdi aj v kotlinách stredného Slovenska.
Samček má na chrbte, hlave a vrchnej časti pŕs popolavosivé sfarbenie. Brucho a celá spodná časť sú svetlej farby s hrdzavohnedými škvrnami. Z hora má na krídle tmavý pás. Zo spodku dva o čosi menej tmavé pásy.
Samička je z hornej strany hnedá a bruško má špinavobielej farby s veľmi širokými a výraznými tmavými škvrnami. Je náročné ju odlíšiť od samíc kane sivej či kane stepnej.
Kaňa popolavá patrí k najmenším z našich kaní. Je výrazne menšia ako kaňa močiarna. Vyniká nápadnou štíhlosťou. Rozpätie krídel má 110 centimetrov a jej hmotnosť je 230 až 450 gramov.
Krídla má dlhšie a aj štíhlejšie, než kaňa sivá. Chvost má dlhý a úzky. Lieta rýchlo a obratne nízkym kolísavým letom. Žije najmäna vlhkých lúkach na území v otvorenej krajine nížin a aj na poliach na nížinách.
Patrí k sťahovavým vtákom, ktoré zimujú v Afrike. Hniezdiská opúšťa už koncom augusta a začiatkom septembra. Na Slovensko prilieta v polovici apríla.
Hniezdi na zemi v rôznych vysokých bylinách či v obilí na poliac repky, či ozimnom jačmeni.. Hniezdo má kryté vysokou vegetáciou. Stavia ho najmä samica. Vajíčka znáša v priebehu mája a začiatkom júna. Ich počet je tri až päť. Samička na nich sedí približne štyri týždne a v tom čase sa o potravu stará samec. Mláďatká sa v okolí hniezda rozliezajú už po troch až štyroch týždňoch.,
Kaňa popolavá sa živí najmä drobnými hlodavcami, ako hrabošom poľným a aj vtákmi a ich mláďatami, hmyzom, obojživelníkmi a plazmi.
Patrí medzi najohrozenejšie druhy dravcov Slovenska. V súčasnosti sa odhaduje na 25-50 párov. Príčinou ohrozenia kane popolavej je najmä kosenie polí v čase, keď sú maličké mláďatá ešte na hniezde a dochádza zničeniu hniezda a usmrteniu mláďat.